Kas ir kredītlimits un kā to palielināt

Kredītlimits ir līdzsvara punkts starp naudas summu, ko vēlamies aizņemties, un naudas summu, ko varam atdot. Kredītlimita mērķis ir izvairīties no gadījumiem, kad vieglprātīgi aizņemamies pārāk lielas summas, kuru atdošana vēlāk rada sarežģījumus, uztraukumus un pat negatīvu kredītvēsturi. Lai līdzekļu aizņemšanās būtu tikpat vienkārša, kā to atdošana, kredītdevēji izstrādā noteiktus limitus, kas palīdz abām pusēm veiksmīgi izpildīt noslēgto vienošanos par kredītaizdevumu.

Šāda veida kredītu ierobežošana palīdz gan kredīta aizņēmējam un aizdevējam, gan arī palīdz plašākā mērogā izvairīties no ekonomiskām krīzēm un nodrošināt samērīgas naudas plūsmas, tādēļ šādu limitu ieviešana ir labvelīga visām pusēm. Ko tas nozīmē kredīta ņēmējam? Jābūt gatavam, ka ne vienmēr summa, kurai pieteiksimies, būs summa, kuru apstiprinās ātrā kredīta devējs.

Kā palielināt kredītlimitu

Protams, bieži mūsu vajadzības pārsniedz pieejamo apjomu, un rodas jautājums, kā varam aizņemties vairāk.  Kā viens no risinājumiem, ko piedāvā kredītu izsniedzēji, ir kredītlīnija jeb iespēja kredītu izmantot pa daļām. Kredītlīnijas tiek aprēķinātas ilgākā laika periodā, tādējādi arī to limiti ir lielāki, kā ātrajiem kredītiem. Kredītlīnija sniedz iespēju, vadoties pēc pieejamā kredītlimita, saņemt aizdevumu vairākas reizes. Tādējādi noteiktajā brīdī varam aizņemties tik, cik nepieciešams, bet pārējo limita daļu izmantot vēlāk. Šāda veida aizdevums parasti ir arī finansiāli izdevīgāks un ar draudzīgākiem noteikumiem, turklāt ļauj plānot finanses daudz precizāk un veiksmīgāk.

Kredītlīnijas viena no priekšrocībām ir tās elastība, jo kredītlimits tiek aprēķināts ilgākam laika posmam, bet naudu iespējams saņemt tieši tad, kad visvairāk nepieciešams. Tas ir drošs un ātrs veids, kā paļauties, ka saņemsi aizdevumu tieši vajadzīgajā brīdī. Protams, kredītu limiti nav jāizmanto pilnā apmērā, katrs pats var izlemt, vai izmantot iespēju aizņemties visu pieejamo summu, vai tikai daļu no tās, taču šis aizdevuma veids ir lieliska iespēja saņemt pat lielāku summu, kā plānots. Turklāt, kā papildus priekšrocība, izmantojot šo naudas aizdevuma formu, – nav nepieciešams pamatot, kur un kādiem mērķiem šo naudu izmantosiet.

Taču, izvēloties kredītliniju, tai vienmēr tiek noteikts ilgāks vai īsāks termiņš, kura laikā šo aizdevumu var izņemt. Šajā posmā varam izlemt, cik aizņemties un cik atdot. Kredītlīnijas laikā iegūto summu var atdot arī ātrāk, tādējādi samazinot kredītlīnijas termiņu un komisijas procentus. Šī aizdevuma laikā klients pats ir noteicējs, cik lielu aizdevumu un cik lielā termiņā vēlas, ņemot vērā savas spējas savlaicīgi atdot piešķirto kredītu.

Šāda iespēja ir īpaši vērtīga cilvēkiem, kuriem nav regulāru ienākumu, un kuri nejūtas droši par to, kāda būs viņu finansiālā situācija pēc mēneša vai diviem. Šajos gadījumos var aktivizēt kredītlīnijas pakalpojumu un aizņemties atbilstoši tam, kā mainās ienākumu plūsma. Kredītlīnijas piešķirtais limits var arī netikt izmantots, tad arī nav jāmaksā procenti vai papildus summas, un, mainoties situācijai, klients neko nezaudē.

Ieņēmumi > Izdevumi

Ja tomēr kredītlīnija neliekas piemērots risinājums, otra iespēja, kā palielināt kredītlimitu, ir ienākumu palielināšana. Jo pastāvīgāki un lielāki ir ieņēmumi, jo plašākas iespējas aizņemties nepieciešamo summu neparedzētos gadījumos, tādēļ ir būtiski plānot tēriņus tālredzīgi, par papildus ienākumiem domājot jau savlaicīgi. Savukārt trešā iespēja, kā pozitīvi ietekmēt kredītlimitu, ir izdevumu samazināšana.

Piemēram, pakāpeniski pilnībā nomaksājot citas esošas kredītsaistības, līzinga maksājumus un citus izdevumus. Tādējādi mums paliek vairāk brīvo līdzekļu, kas pozitīvi ietekmē to, cik lielu kredītlimitu mums var piešķirt kāds no kredītdevējiem. Ieņēmumu plūsmai vienmēr jābūt ar tendenci būt lielākai par ikmēneša regulārajiem izdevumiem, jo šī starpība veido kredītlimitu, kas garantē spēju atdot kredītu tam paredzētajā laikā. Kredītdevēja acīs šī starpība ir viņu garantija, bez kuras aizdevums nebūtu iespējams.