Notis

Notis – Tava atslēga uz mūzikas pasauli

Cik gan forši ir, kopā ar draugiem sēžot pie ugunskura, spēlēt ģitāru un dziedāt dziesmas! Un cik aizraujoši ir kādā lidostā piesēsties pie publiskajām klavierēm, pakavēt sev laiku un izbaudīt apkārt esošo cilvēku ieinteresētos skatienus! Un cik maģiski ir spēlēt kāzu mičošanā, līgo ballē vai kādos citos godos akordeonu, flautu, vijoli , kokli vai kādu citu mūzikas instrumentu! Esot pie instrumenta, paveras pavisam cits skats uz notikumu – no vienkārši vērotāja Tu kļūsti par radītāju, un tā ir patiesi īpaša sajūta. Bet! To nav iespējams piedzīvot, ja neesi nošu pazinējs. Kad radās notis, ko nozīmē simboli, kas izmantoti nošu pierakstā, vai nošu pieraksts atšķiras dažādiem instrumentiem, kā visātrāk apgūt lasīšanu no lapas un kur meklēt bezmaksas nošu pierakstus internetā? Uzzini raksta turpinājumā!

Pirmsākumi no mūsdienām atšķiras NEIEDOMĀJAMI

Pirmais nošu pieraksts sastopams tāltālajā 10. Gadsimta 3. ceturksnī mūsu ērā, taču tas bija ļoti tālu no mūsdienās pazīstamajām notīm – tika izmantotas “neimas” – virs gregorisko dziesmu tekstiem vilktas dažādu veidu līnijas, kas atainoja melodijas kustības virzienu, bet nenoteica konkrētu skaņu. Mazliet vēlāk, 11. gadsimtā mūks Gvido no Areco sāka mūsdienās pazīstamo nošu ēru ar kvadrātnotāciju (nošu galviņu vietā – kvadrātiņi), kā arī, pateicoties viņam, radās nošu nosaukumi – ut (vēlāk pārsaukta par do), re, mi, fa, sol, la, si, izmantojot pirmās kāda gregoriskā dziedājuma vārdu zilbes. Taču tāds nošu pieraksts kā mūsdienās pazīstam, ir radies tikai 19. gadsimtā.

Kā lasīt nošu pierakstu?

Apskatot kādu nošu lapu Tu noteikti būsi pamanījis, ka tur redzami kaut kādi bumbulīši ar kātiņiem, lociņi, čūskiņas, līnijas, punktiņi, cipari un vēl daudz citi simboli. Tā izskatās dziesmas, kad tās ir pierakstītas. Īsumā par nošu pieraksta sastāvu:

  • visa pamatā ir nošu līnijas – uz tām tiek atzīmēti visi simboli, kas nepieciešami mūzikas pierakstīšanai;
  • pats pirmais simbols, kas tiek pierakstīts, ir nošu atslēga – tā nosaka, vai spēlēt vajadzīgs ar labo (vijoles atslēga, sol atslēga) vai kreiso (basa atslēga, fa atslēga) roku;
  • nākamās seko alterācijas zīmes diezi vai bemoli, kas nosaka, kādā tonalitātē spēlējams skaņdarbs;
  • nošu līnijās redzamie cipari ir taktsmērs, kas nosaka, kādā ritmā (marša, valša, tango vai saliktajā) jāspēlē skaņdarbs.

Un tad seko pats nošu pieraksts, kurā ir redzami dažādi nošu ilgumi, akordi, pauzes un citi mūzikas izteiksmes līdzekļi.

Kā ātri apgūt nošu spēli?

Visvienkāršāk ir sākt mācīties notis ar klavieru palīdzību. Atrodi Do mažora gammu ar visiem nošu nosaukumiem un zīmējumu, kur kura nots atrodas uz klavierēm, novieto to sev priekšā un, vadoties pēc attēla, atrodi un nospēlē notis ar klavieru taustiņiem, un papildus spēlēšanai – dziedi līdzi skaņai nots nosaukumu – šādi Tu visvieglāk un ātrāk apgūsi nošu lasīšanu, jo tiks pieslēgta gan kinestētiskā, gan vizuālā, gan audiālā atmiņas. Pēc tam, kad būsi apguvis nošu pamatus, sāc ar bērnu dziesmām – tās ir vislabākais palīgs iesācējiem mūzikas spēlēšanas apguvei!

Ne visiem nošu pieraksts ir vienāds

Izrādās, ne visiem instrumentiem nošu lapas izskatās vienādi! Ja klavierēm, flautai, akordeonam, koklei, vijolei un citiem šo tipu instrumentiem nošu pieraksts ir vienāds, tad ģitārai tas nav nošu līnijās, bet gan tabuliņās. Uzmeklē un salīdzini klavieru un ģitāras nošu pierakstus, un pārliecinies pats!

Kur atrast notis bez maksas?

Ģitāras akordu bezmaksas pierakstus populārām, klasiskām, jaunām un senām dziesmām un skaņdarbiem atrast ir pavisam vienkārši – ierakstot meklējamo dziesmu, taču pārējo instrumentu nošu pierakstus atrast ir daudz sarežģītāk. Kur atrast notis Raimonda Paula dziesmām, latviešu tautasdziesmu notis un populāru dziesmu notis? Šeit ir vesels saraksts – izvēlies, kas Tev vajadzīgs, un meties iekšā mūzikā!