Kādam ir jābūt datorkrēslam

Darbs birojā parasti nozīmē pavadīt daudz laika, sēžot biroja krēslā – tādā stāvoklī, kas palielina stresu mugurkaula struktūrās. Tādēļ, lai izvairītos no muguras problēmu rašanās vai saasināšanās, ir svarīgi, lai biroja krēsls ir ergonomisks un atbalsta muguras lejasdaļu un tajā ir ērti sēdēt.

Kāda veida ergonomiskā biroja krēsls ir izvēlēties?

Birojā ir pieejami daudzi ergonomisko krēslu veidi. Nav tā, ka kāds no ergonomiskiem krēsliem ļoti atšķīrtos, taču ir dažas lietas, kuras ir ļoti svarīgas meklēt labāko ergonomiskā biroja krēslā. Šīs lietas ļaus individuālajam lietotājam padarīt krēslu labi piemērotu viņa vai viņas īpašajām vajadzībām.

Vispirms apsverot “parasto” biroja krēsla stilu, ergonomiskam krēslam vajadzētu būt vairākām lietām, tostarp:

Sēdekļa augstums. Biroja krēsla sēdekļa augstumam jābūt viegli regulējamam. Pneimatiskā regulēšanas svira ir vienkāršākais veids, kā to izdarīt. Sēdekļa augstumam, kas svārstās no aptuveni 16 līdz 21 cm no grīdas, vajadzētu derēt lielākajai daļai cilvēku. Tas ļauj lietotājam novietot kājas uz grīdas ar augšstilbiem horizontāli un rokām pat ar rakstāmgalda augstumu.

Sēdekļa platums un dziļums. Sēdeklim jābūt pietiekamam platumam un dziļumam, lai ērti atbalstītu jebkuru lietotāju. Parasti 17-20 cm plats ir standarts. Dziļumam (no sēdekļa priekšpuses uz aizmuguri) jābūt pietiekamam, lai lietotājs varētu sēdēt ar muguru pret datorkrēsla atzveltni, atstājot apmēram 2 līdz 4 cm starp ceļgalu atzveltni un sēdekli no krēsla. Sēdekļa slīpumam uz priekšu vai atpakaļ jābūt regulējamam.

Jostasvietas atbalsts. Ļoti svarīgs ir muguras lejasdaļas atbalsts ergonomiskā krēslā. Mugurkaula jostas daļai ir izliekums uz iekšu, un ilgstoša sēdēšana bez atbalsta šai līknei mēdz novest pie noguruma, un sasprindzina mugurkaula apakšējās daļas struktūras. Ergonomiskajam krēslam vajadzētu būt jostasvietas regulējumam (gan augstumam, gan dziļumam), lai katrs lietotājs varētu pareizi piestiprināties, lai atbalstītu muguras lejasdaļas iekšējo līkni.


Atzveltne. Ergonomiska biroja krēsla atzveltnei jābūt no 12 līdz 19 cm platai. Ja atzveltne ir atsevišķi no sēdekļa, tai jābūt regulējamai augstumā un leņķī. Tam jāspēj atbalstīt mugurkaula dabisko līkni, atkal pievēršot īpašu uzmanību jostas vietas pareizam atbalstam. Ja biroja krēslā ir sēdeklis un atzveltne kopā kā viens gabals, atzveltnei jābūt regulējamai uz priekšu un aizmuguri leņķī ar bloķēšanas mehānismu, lai nodrošinātu, ka tā nenokļūst pārāk tālu atpakaļ, kad lietotājs ir noteicis atbilstošo leņķi.

Roku balsti. Biroja krēsla roku balstiem jābūt regulējamiem. Tām vajadzētu ļaut lietotāja rokām ērti atpūsties un pleciem atslābināties. Elkoņiem un apakšdelmiem vajadzētu viegli atpūsties, un rakstīšanas laikā apakšdelms nedrīkst atrasties uz roku balsta.