Kā lasīt notis?

kā lasīt notis

Vai jūs kādreiz esat dzirdējis dziesmu radio un domāja: “Hei, tas būtu patiešām jauki zināt, kā to spēlēt”? Vai jums ir draugi, kas spēlē mūzikas instrumentus, un jūs vēlaties iekļūt jautrā? Vai jūs vienkārši vēlaties paplašināt savas vispārējās mākslas zināšanas? Nu, mācīšanās par to, kā nolasīt nošu pamatus, var palīdzēt jums visu to sasniegt un īsākā laika periodā nekā jūs domājāt!

Visefektīvākajā gadījumā mūzika ir valoda, tāpat kā jūs lasījāt skaļi no grāmatas. Simboli, kurus jūs redzēsiet notīs, ir izmantoti simtiem gadu. Tās atspoguļo dziesmas garu, ātrumu un ritmu, ko tās pārraida, kā arī izteiksmi un metodes, ko mūziķis izmanto, lai atskaņotu šo gabalu. Padomājiet par piezīmēm kā burtiem, pasākumiem kā vārdiem, frāzēm kā teikumus utt. Mācīšanās lasīt mūziku patiešām paver pilnīgi jaunu pasauli, lai izpētītu!

Kā lasīt notis

1. darbība. Uzziniet pamatnosaukumu simbolus

Mūziku veido dažādi simboli, no kuriem visvienkāršākie ir personāls, atslēgas un piezīmes. Visā mūzikā ir iekļauti šie fundamentālie komponenti, un, lai iemācītos lasīt mūziku, jums vispirms ir jāpārzina šie pamati.

Komanda

Personāls sastāv no piecām līnijām un četrām telpām. Katra no šīm līnijām un katra no šīm telpām attēlo atšķirīgu burtu, kas savukārt veido piezīmi. Šīs līnijas un atstarpes veido piezīmes ar nosaukumu AG, un piezīmju secība alfabētiski virza darbiniekus.

Komanda

Vijoles atslēga

Ir divi galvenie klēpīši, ar kuriem iepazīties; pirmais ir treble clef. Treble clef ir dekoratīvās vēstules G tālākajā kreisajā pusē. G iekšējais bloks apņem personāla “G” līniju. Treble clef atzīmē augstākos mūzikas reģistrus, tādēļ, ja jūsu instrumentam ir augstāks piķis, piemēram, flauta, vijole vai saksofons, jūsu notis ir uzrakstīts treble clef. Augstākas piezīmes par tastatūru arī ir norādītas uz treble clef.

Treble Clef

Mēs izmantojam parasto mnemoniku, lai atcerētos trešo burtu līniju un atstarpju piezīmju nosaukumus. Attiecībā uz līnijām, mēs atceramies EGBDF ar vārdu “Visu labo zēnu smalku”. Līdzīgi kā telpās, FACE ir tāpat kā vārds “seja”.

Bass Clef

Rinda starp diviem basa atslēgas punktiem ir līnija “F” basa skapja personālam, un to sauc arī par F-atslēgu. Bass klips atzīmē zemākos mūzikas ierakstus, tādēļ, ja jūsu instrumentam ir zemāks piķis, piemēram, fagots, tūnings vai čells, jūsu notis ir ierakstīta basa stilā. Pazeminātās piezīmes par tastatūru arī ir norādītas basa klēpī.

Bass Clef

Parastā mnemonika, kas atceras piezīmju nosaukumus basa klēpja līnijām, ir: GBDFA “Labie zēni dari vienmēr vienmēr.” Un vietām: ACEG, “Visas govis ēd zāli”.

Piezīmes

Piezīmes, ko ievieto personālam, pastāsta mums, uz kuru piezīmju vēstuli spēlēt uz mūsu instrumenta un cik ilgi to atskaņot. Katrai piezīmei ir trīs daļas, piezīmju galva , kāts un karogs .

Piezīmes

Katrā piezīmē ir piezīmju galva , vai nu piepildīta (melna) vai atvērta (balta). Ja piezīmju galva atrodas personālam (vai nu uz līnijas vai atstarpes), tas nosaka, kuru piezīmi jūs atskaņosit. Dažreiz piezīmju galvas sēdēs virs vai zem piecām līnijām un četrām personāla daļām. Tādā gadījumā līnija (pazīstama kā virsgrāmatas līnija) tiek ievilkta ar piezīmi, virs piezīmi vai zem atzīmes galvas, lai norādītu uzdevuma vēstuli spēlēt, kā iepriekš norādītajās B un C piezīmēs.

Piezīmju pamatne ir plānā līnija, kas stiepjas no augšas vai uz leju no piezīmju galvas. Ja līnija virzās uz leju, tā stiepjas no labās puses, ja uz augšu vai pa kreisi. Līnijas virziens neietekmē to, kā jūs atskaņojat piezīmi, bet tas kalpo kā veids, kā padarīt piezīmes vieglāk lasīt, ļaujot tām precīzi iekļauties personāla sastāvā. Kā parasti, piezīmēs, kas atrodas pie B līnijas vai virs tās, darbinieki ir vērsti uz leju, jo šīs piezīmes zem B līnijas ir vērstas uz augšu.

Piezīmes karogs ir izveicīgs rādītājs pa labi no piezīmju pamatnes. Tās mērķis ir pateikt, cik ilgi tur ir piezīme. Tālāk mēs redzēsim, kā viens karogs saīsina piezīmes ilgumu, bet vairāku karodziņu var padarīt to īsāku.

Piezīme Vērtības

Tagad, kad jūs zināt katras piezīmes detaļas, mēs rūpīgāk aplūkosim iepriekš aprakstītās piepildītās un atvērtās piezīmju galvas. Neatkarīgi no tā, vai piezīmju galva ir aizpildīta vai atvērta, mums tiek parādīta piezīmes vērtība vai cik ilgi šī piezīme ir jāglabā. Sāciet ar slēgtu piezīmju galvu ar kātu. Tas ir mūsu ceturkšņa piezīme , un tas izpaužas vienā sitienā. Atvērta piezīmju galva ar stublāju ir puse piezīme , un tam ir divi sitieni. Atvērta piezīme, kas izskatās kā “o” bez kāta, ir visa piezīme , un tā tiek izlaista četriem uzvariem.

Punkti un kaklasaites

Ir arī citi veidi, kā pagarināt piezīmes garumu. Punkts pēc piezīmju galvas, piemēram, piezīmē vēl vienu pusi no šīs piezīmes. Tātad pusotra piezīme ar punktu būtu vienāda ar pusi piezīmi un ceturtdaļu piezīmi; ceturtdaļa piezīme ar punktu ir vienāda ar ceturto daļu plus astotā piezīme. Var piesaistīt arī piezīmi. Divas piesaistītās piezīmes ir jāsaglabā tik ilgi, kamēr abu šo piezīmju vērtība kopā tiek piesaistīta, un saites parasti tiek izmantotas, lai apzīmētu turētās piezīmes, kas aptver pasākumus vai stieņus.

Piezīme VērtībasBeaming

Var gadīties arī pretējs, mēs varam saīsināt laiku, kad jāuztur piezīme, salīdzinot ar ceturkšņa piezīmi. Ātrākas piezīmes ir apzīmētas vai nu ar karodziņiem , tāpat kā iepriekš aprakstītie, vai ar atstarpēm starp piezīmēm. Katrs karogs uz pusi samazina piezīmes vērtību, tāpēc viens karogs nozīmē 1/2 ceturtdaļas piezīmi, divas karodziņas puses, kas ir 1/4 no ceturtdaļas piezīmes utt. Sijas arī dara to pašu, vienlaikus ļaujot mums skaidrāk lasīt mūziku un saglabāt apzīmējumu mazāk pārblīvēta. Kā jūs varat redzēt, nav atšķirības, kā jūs skaitīt astoto un 16. piezīmes iepriekš. Izpildiet kopā ar “Alouette” notīm, lai redzētu, kā sijas organizē piezīmes!

Bet kas notiek, kad nav piezīmju, kas aizņem katru sitienu? Tas ir viegli, mēs atpūsties! Atpūta , tāpat kā piezīme, parāda, cik ilgi tas ir jāglabā, ņemot vērā tā formu. Skatiet, kā dziesmā “Here We Go Looby-Loo” tiek izmantotas veselas un ceturkšņa balsts.

Piezīme un atpūtas vērtības

2. solis: paņemiet sitienu

Lai atskaņotu mūziku, jums jāzina tā skaitītājs , tas tiek izmantots, dejojot, klapējot vai pieskaroties kājām kopā ar dziesmu. Lasot mūziku, skaitītājs tiek parādīts līdzīgi daļai, ar augšējo numuru un apakšējo numuru, mēs to saucam par dziesmas laika parakstu . Augšējais numurs norāda, cik lielu precizitāti iegūst, darbinieku skaits starp katru vertikālo līniju (saukts par joslu ). Apakšējais numurs izsaka piezīmes vērtību vienai sitienai, pulsē jūsu kāju sitienus kopā ar klausīšanās laiku.

4/4 laika paraksts

Iepriekš minētajā piemērā laika paraksts ir 4/4, kas nozīmē, ka ir 4 sitieni vienā bārā, un katru ceturksni piezīme iegūst vienu sitienu.
Turpmākajā piemērā laika signāls ir 3/4, tas nozīmē, ka katrā bumbā ir 3 sitieni, un katrs ceturksnis piezīmi iegūst vienu sitienu.

3/4 laika paraksts

Pievērsīsimies iepriekš minētajiem piemēriem, pamanīsim, ka, lai gan 4/4 laika paraksts “Twinkle, Twinkle Little Star” prasa 4 sitienus vienā joslā, otrajā joslā nav 4 piezīmju. Tas ir tāpēc, ka jums ir divas ceturtdaļas piezīmes un puse piezīmi, kas kopā veido vienādu 4 sitienu.

Papildus jūsu piezīmju vērtībām un laika parakstiem pēdējais gabals, kas sajūt ritmu, ir jūsu ātruma vai biti minūtē. Tempo stāsta par to, cik ātri vai lēni tiek paredzēts atskaņot gabals, un bieži tas tiek rādīts nošu augšdaļā. Par tempu, teiksim 60 BPM (sitieni minūtē), nozīmētu, ka katru ceturtdaļu vai vienu piezīmi katru sekundi spēlēsiet 60 apzīmētās piezīmes. Tāpat 120 temps dubultos ātrumu ar 2 piezīmēm katru sekundi. Jūs varat arī redzēt itāļu vārdus, piemēram, “Largo”, “Allegro” vai “Presto”, kas atrodas nošu augšpusē, kas norāda uz kopējo tempu. Mūziķi izmanto rīku, ko sauc par metronomu, lai palīdzētu viņiem saglabāt tempu, vienlaikus praktizējot jaunu gabalu.

Tempo

3. solis: spēlējiet melodiju

Apsveicam, jūs esat gandrīz savā ceļā uz mūzikas lasīšanu! Vispirms apskatīsim svarus . Skala sastāv no astoņām secīgām atzīmēm, piemēram, C lielā skala sastāv no C, D, E, F, G, A, B, C. Intervāls starp pirmo C lielo mēroga atzīmi un pēdējo ir oktāvas piemērs. Liela mēroga skala ir ļoti svarīga praksei, jo, tiklīdz jums ir C leņķis, citi svarīgākie skaliņi sāks nokļūt vietā. Katra C lielā mēroga piezīme atbilst klaviatūras baltajai taustiņai. Tālāk ir parādīts, kā darbinieki izskata C lielo mērogu un kā tas atbilst tastatūras taustiņiem:

C skalaC skala jūsu tastatūrā

Jūs ievērosiet, ka, tā kā piezīmes pacelšanās darbinieku un pāriet pa labi no tastatūras, piezīmju piķis kļūst lielāks. Bet, ko par melnajiem taustiņiem? Mūzikas ziņā pilnīgi toņi vai veseli soļi starp piezīmju burtiem ierobežotu skaņas, ko mēs varam izgatavot, izmantojot mūsu instrumentus. Apskatīsim C lielo mērogu, ko tikko iemācījies spēlēt. Attālums starp C un D taustiņiem jūsu C mērogā ir viss solis, tomēr attālums starp E un F taustiņiem jūsu C mērogā ir puse soli. Vai jūs redzat atšķirību? E un F taustiņiem nav melna atslēga starp tām, tādēļ tie ir tikai puse no viena solīša attāluma. Katrā svarīgākajā skalā, ko spēlēsiet uz tastatūras, ir tāds pats modelis kā veselu veselu pusi – veselu veselu-visu pusi. Ir daudzi citi svaru tipi, no kuriem katram ir unikālas skaņas, piemēram, nelielas skalas, modāla svari un vēl vairāk, ka jūs saskaraties vēlāk, bet tagad pievērsīsimies tikai svarīgākajiem svariem un liela mēroga modelim. Tālāk skatiet tastatūras C lielo mērogu.

Visus soļus un pusi soļus

Klaviatūras semitoni vai puse soļu ļauj mums ierakstīt mūzikā bezgalīgas dažādas skaņas. Asis, kas apzīmēts ar ♯ simbolu, nozīmē, ka piezīme ir pusotrona (vai puse soli) augstāka nekā piezīmju galva pa labi no notīm. Savukārt dzīvoklis , kas apzīmēts ar ♭ apzīmējumu, nozīmē, ka piezīme ir pusotrona zemāka par piezīmju galvu pa labi. Jūs pamanīsit tastatūras attēlu un atzīmēsiet personālu zemāk, parādot katru pusstundu starp C un E piezīmēm, ka, lietojot asu vai plakanu piezīmi, atkarīgs no tā, vai jūs pārvietojat tastatūru uz augšu vai uz leju .

Semitons no C līdz E, izmantojot asasSemitons no C līdz E, izmantojot dzīvokļus

Tur ir vēl viens simbols, kas jāiemācās par semitoniem, un tas ir dabisks, ko apzīmē ♮. Ja piezīme ir asa vai plakana, viss pasākums stipra vai vienmērīga, ja vien nav dabiska simbola. Dabisks pasākums vai dziesma atceļ asu vai līdzenu. Lūk, ko spēlē no C līdz E, izskatīsies ar dabīgiem simboliem.

Naturals

Visbeidzot, lai lasītu mūziku, jums būs jāsaprot galvenie paraksti . Jūs faktiski jau zināt vienu galveno parakstu, atslēgu C! C lielākā skala, ko jūs uzzinājāt iepriekš, bija atslēgas C. Svari ir nosaukti pēc to tonis , galvenais piezīmi skalas, un toniku nosaka, kāda atslēga jūs spēlējat. Jūs varat sākt lielu skalu uz jebkuru piezīmi, tik ilgi kā jūs sekojat visu veselu-visu-veselu-visu pusperiodu. Tagad, pēc šī modeļa, izņemot taustiņus C, taustiņiem būs nepieciešams lietot asus priekšmetus un dzīvokļus. Tā kā šis ir tas gadījums, mēs izvietojam asus vai dzīvokļus jūsu dziesmas galvenajam parakstam tieši pirms skaitītāja, pēc klaves, uz jūsu notis. Tas ļauj jums saglabāt šos asus vai dzīvokļus visā mūzikā, ja vien, protams, tam nav dabiska simbola, lai to ignorētu. Jūs sāksiet atpazīt galvenos parakstus gabalos, pamatojoties uz to, kādi asi vai dzīvokļi ir parādīti. Šeit ir īss brīnums dažiem galvenajiem parakstiem, izmantojot asus priekšmetus un dzīvokļus:

Galvenie paraksti ar asāmGalvenie paraksti ar dzīvokļiem